Teknisk Personal

Rekvisitörer, snickare, scentekniker ...

Här hittar du teknisk personal och kontaktuppgifter till chefer. Vill du komma i kontakt med någon annan kan du ringa växeln 031-708 70 00. Se växelns öppettider.

Föreställningsteknik

Göran Henning, föreställningsteknisk chef
Telefon 031-708 70 17 
e-post goran.henning(at)stadsteatern.goteborg.se

  • Maria Agaton, maskör och perukmakare
  • Karin Bloch-Jörgensen, ljudtekniker
  • Ingela Collin, maskör och perukmakare
  • Henrik Ekberg, videotekniker och rekvisitör
  • Jörgen Ericson, ljudtekniker och ljudansvarig
  • Henrik Eriksson, servicetekniker
  • Jenny W Fogelberg, videotekniker och belysningsmästare
  • Lena Hegerfors, rekvisitör
  • Arturo Hernandez, föreställningstekniker
  • Rasmus Hollosy Lamberg, scentekniker och maskinansvarig
  • Johan Häggblom, inspicient
  • Gabriella Häglund, rekvisitör
  • Anders "Bele" Höglund, inspicient
  • Anders Johansson, belysningsmästare och belysningsansvarig
  • Patrik Joss, inspicient
  • Anna Kihlström, rekvisitör
  • Kenneth Kling, föreställningstekniker
  • Katrin Lind, maskör och perukmakare
  • Jesper Lindell, ljudtekniker
  • Robin Lindstedt, scentekniker
  • Anna Lundahl, belysningsmästare och videotekniker
  • Gunnar Lundgren, maskör och perukmakare
  • Smulan Lundin, scentekniker
  • Max Mitle, belysningsmästare
  • Anders Nilsson, scentekniker
  • Christoffer Nordin, maskör och perukmakare
  • Rolf Olsson, scentekniker
  • Christina Rydberg, belysningsmästare
  • Raul Vega, scentekniker
  • Karin Wetteholm, scentekniker
  • Lia Wikström, inspicient

Produktionsteknik

Björn Lengstrand, produktionsteknisk chef
Telefon 031-708 70 07
e-post bjorn.lengstrand(at)stadsteatern.goteborg.se

  • Astrid Abrahamsson, kostymmästare
  • Robert Andersson, snickare
  • Andreas Falk, snickare
  • Josefina Gustavsson, kostymmästare
  • Jim Junebro, dekormålare
  • Clive Leaver, dekormålare
  • Jesper Lundaahl, smed och snickare
  • Jan Mathiasson, systemadministratör
  • Sten-Olof Nilsson, attributmakare och dekormålare
  • Thomas Nilsson, fastighetsansvarig och säkerhetsansvarig
  • Gunilla Nordin-Hernandez, kostymmästare
  • Hélène Otterbeck, kostymteknik och kostymansvarig
  • Katarina Rangfast, tapetserarmästare
  • Ulf Sandberg, snickare
  • Susan Salomonsson, kostymmästare
  • Marcus Svensson, fastighetsskötare
  • Marika Sikén, patinerare
  • Patrik Tegnér, smed
  • Ingrid Trujillo Berg, kostymmästare
  • Ulla Wedin, kostymtekniker
  • Frida Wernersson, attributmakare och dekormålare
  • Karin Weststrand, kostymmästare
  • Peter Wickenberg, konstruktör